utorak, 4. listopada 2016.
Home »
» DOMAĆI SVJEŽI SIR
DOMAĆI SVJEŽI SIR
Svježi sir je u moj život ušao kad sam kao klinka od 5 godina upoznala kuhinju bake Milke. S njom sam učila kako se muze krava, gledala kako se radi sir, kiselo mlijeko, vrhnje, maslac… Uz nju sam naučila spremati fanjke, buhtle i gibanice punjene sirom. Krala sam potajno, no ona je to ionako znala, komadiće sira koji su se sušili iznad starog špareta… No, ja danas nemam kravu. Pa tako nisam imala ni domaćeg sira, već onog kupovnog… sve do sada… na radost mojih klinaca…
Sastojci
Za otprilike 800 g svježeg sira
1,75 l svježeg punomasnog mlijeka
2 dl kiselog vrhnja
3 dl jogurta
2 jušne žlice octa (bijelog)
malo soli – prema vlastitom ukusu
Priprema
U ovo vrijeme brzoga življenja, često nemamo vremena za dugotrajne postupke pripremanja hrane. Stoga sam za pripremu sira upotrijebila malo octa kako bi se proces sirenja ubrzao. Napominjem da sam koristila obični alkoholni ocat koji nije ostavio nikakvog mirisa ni okusa, već je samo služio kao akcelerator. Cijeli proces na taj način može biti gotov za 6-7 sati, ovisno o toplini prostorije. Osobno volim smjesu napraviti kasnije navečer i pustiti preko noći da se usiri, dok moja nestrpljiva duša spava i ne ometa čitav proces.
Priprema smjese
1.
Mlijeko stavite u čistu posudu pa zagrijte na vatri na otprilike 40°C (malo više od topline tijela).
2.
Pomiješajte vrhnje, jogurt i ocat, pa lagano umiješajte u mlako mlijeko. Smjesu posolite po vlastitom ukusu – neka bude sasvim blago da se sir može koristiti u slatkim jelima.
3.
Posudu sa smjesom, poklopljenu i umotanu u ručnik kako bi se što dulje zadržala toplina, ostavite na toplome mjestu, pored štednjaka dok kuhate ili u pećnici.
Ukoliko uspijete održavati stalnu temperaturu od 40°C, već za par sati ćete imati sirnu masu. U protivnome, cijeli će proces trajati malo dulje. U tom slučaju, napravite smjesu navečer, da bi ujutro imali sir.
Cijeđenje sira
4.
Pripremite čistu cjediljku i posudu na kojoj će cjediljka stajati, a u koju će se skupiti sirutka (ovo je samo ukoliko želite sačuvati sirutku ).
5.
Odrežite veći komad gaze i prokuhajte u vodi. Prokuhanu gazu preklopite na duplo i prebacite preko cjediljke. Ulijte gustu sirnu masu.
6.
Pažljivo skupite krajeve i polako zavrćite u svežanj kako bi se sirutka cijedila. Možete si pomoći drvenom kuhačom oko koje ćete zavezati krajeve gaze tako da “svežanj” ostane visiti – zbog vlastite težine brže će se cijediti.
7.
Kad se sva sirutka iscijedi (nakon 3-4 sata), razmotajte svežanj i prebacite sir u čistu posudicu s poklopcem. Što se dulje cijedi, sir će biti gušći, “tvrđi”, pa prema vlastitoj želji odredite koliko će trajati cijeđenje. Spremite u hladnjak ili odmah konzumirajte.
Posluživanje
Što drugo reći nego uživajte u odličnom svježem siru iz domaće radionice na koji god način poželite!
Ako imate mogućnosti (peć na drva) ostavite sir dan-dva da se još malo prosuši, lagano ga natrljajte solju, a zatim ga prebacite u mrežicu ili gazu koju ćete objesiti iznad peći. Neka se tako suši i stvrdnjava – onoliko koliko vi želite da bude tvrd. Dobit ćete odličan tvrdi sir kojeg ćete moći i ribati.
0 komentari:
Objavi komentar